Yorkshire Terrier
Toy Group
Toy (under 10 lbs)
Hypoallergenic
Height
7-8"
Weight
4-7 lbs
Lifespan
11-15 years
Price
$1,000-$3,000
About the Yorkshire Terrier
The Yorkshire Terrier is a tiny but feisty toy breed with a beautiful silky coat. They are affectionate, sprightly, and have big personalities.
Temperament
Affectionate
Playful
Easy to Train
Highly Intelligent
Energetic
Physical Characteristics
| Size Category | Toy (under 10 lbs) |
|---|---|
| Height | 7-8" |
| Weight | 4-7 lbs |
| Coat Type | Long |
| Coat Length | Long |
| Colors | |
| Hypoallergenic | Yes |
Care Requirements
Exercise Needs
Low (under 30 min/day)
20 minutes per day recommended
Grooming
High - Daily
Mental Stimulation
★★★★★Moderate mental stimulation needed
Drooling
★★★★★Living Conditions
Cost of Ownership
| Purchase Price | $1,000-$3,000 |
|---|---|
| Annual Cost | $1,100/year |
Costs vary based on location, breeder, and individual needs. Annual costs include food, veterinary care, grooming, and supplies.
Health Considerations
Like all breeds, Yorkshire Terriers may be prone to certain health conditions:
Regular veterinary check-ups and proper care can help prevent or manage many health issues.
Best For
- Apartment Living
- First-Time Owners
- Active Owners
- Allergy Sufferers
May Not Be Ideal For
- Long Work Hours Away
- Sedentary Lifestyles
- Low-Maintenance Seekers