Soft Coated Wheaten Terrier
Terrier Group
Medium (25-50 lbs)
Hypoallergenic
Height
17-19"
Weight
30-40 lbs
Lifespan
12-14 years
Price
$1,000-$2,500
About the Soft Coated Wheaten Terrier
The Soft Coated Wheaten Terrier is a happy, friendly Irish farm dog with a distinctive silky coat. They are less aggressive than most terriers and great with families.
Temperament
Affectionate
Great with Kids
Dog-Friendly
Playful
Easy to Train
Physical Characteristics
| Size Category | Medium (25-50 lbs) |
|---|---|
| Height | 17-19" |
| Weight | 30-40 lbs |
| Coat Type | Curly |
| Coat Length | Medium |
| Colors | |
| Hypoallergenic | Yes |
Care Requirements
Exercise Needs
Moderate (30-60 min/day)
45 minutes per day recommended
Grooming
High - Daily
Mental Stimulation
★★★★★Needs plenty of mental challenges
Drooling
★★★★★Living Conditions
Cost of Ownership
| Purchase Price | $1,000-$2,500 |
|---|---|
| Annual Cost | $1,400/year |
Costs vary based on location, breeder, and individual needs. Annual costs include food, veterinary care, grooming, and supplies.
Health Considerations
Like all breeds, Soft Coated Wheaten Terriers may be prone to certain health conditions:
Regular veterinary check-ups and proper care can help prevent or manage many health issues.
Best For
- Families with Children
- First-Time Owners
- Active Owners
- Allergy Sufferers
May Not Be Ideal For
- Long Work Hours Away
- Sedentary Lifestyles
- Low-Maintenance Seekers