Peruvian Hairless Dog
Hound Group
Medium (25-50 lbs)
Hypoallergenic
Height
10-26"
Weight
8-55 lbs
Lifespan
11-12 years
Price
$1,000-$2,500
About the Peruvian Hairless Dog
The Peruvian Hairless Dog is an ancient sighthound treasured by Peruvian cultures. They are intelligent, alert, and require special skin care due to their hairless nature.
Temperament
Affectionate
Highly Intelligent
Physical Characteristics
| Size Category | Medium (25-50 lbs) |
|---|---|
| Height | 10-26" |
| Weight | 8-55 lbs |
| Coat Type | Hairless |
| Coat Length | Short |
| Colors | |
| Hypoallergenic | Yes |
Care Requirements
Exercise Needs
Moderate (30-60 min/day)
30 minutes per day recommended
Grooming
Moderate - Weekly
Mental Stimulation
★★★★★Moderate mental stimulation needed
Drooling
★★★★★Living Conditions
Cost of Ownership
| Purchase Price | $1,000-$2,500 |
|---|---|
| Annual Cost | $1,200/year |
Costs vary based on location, breeder, and individual needs. Annual costs include food, veterinary care, grooming, and supplies.
Health Considerations
Like all breeds, Peruvian Hairless Dogs may be prone to certain health conditions:
Regular veterinary check-ups and proper care can help prevent or manage many health issues.
Best For
- Apartment Living
- Allergy Sufferers
May Not Be Ideal For
- Long Work Hours Away